JAK VYBRAT STRUNY NA KYTARU

Kovové struny jsou vhodné pro hraní písniček a doprovodů. Nylonové struny se používají pro klasickou hudbu.
 

Jaké struny jsou vhodné právě pro Vaši kytaru?

Výběr strun závisí také od typu kytary, kterou vlastníte a to konkrétně od mechaniky. Na mechaniku s kovovými válečky se používají struny kovové(klikni pro zobrazení kovových strun), to bývají kytary jumbo, dreadnought atd.(s větším tělem viz zde). Někdy ovšem kovové válečky mívají i kytary španělky. Na klasické kytary s umělými válečky(zde) se natahují nylonové struny. Na našem eshopu je naleznete zde

 
hlava klasické kytary - vhodné nylonové struny
klasická kytara s umělými válečky mechaniky - vhodné struny nylonové
hlava španělské kytary- vhodné struny kovové
španělská kytara s kovovýmy válečky mechaniky - vhodné struny kovové
akustická kytara - vhodné struny kovové
akustická kytara s kovovými válečky mechaniky - vhodné struny kovové

Měkké nebo tvrdé struny?

Dalším aspektem pro výběr je tvrdost strun. U začínajícího hráče doporučuji použít měkké struny a u pokročilého střední až tvrdé. U kovových strun se považují za měkké struny od 0.09 až 0.10, střední jsou pak 0.11 a tvrdé 12 a víc. Ty tvrdší jako 0.13 a více, se už většinou používají na podladěné kytary. U nylonových strun to bývá většinou pouze Normal, nebo High tension, čili normální nebo tvrdé pnutí.

Jiným pohledem na tvrdost strun je technika hraní a co chci z hraní dostat. Pokud chcete hrát na kytaru i sóla a tóny ohýbat, pak je dobré vybrat struny raději měkší. Pokud chcete na kytaře hrát pouze doprovody a potřebujete, aby ladění co nejlépe drželo a neměnilo se při silnějším zmáčknutí strun, pak jsou vhodné pro hraní struny 0.11 až 0.12.

Ještě bych rád napsal jednu výjimku, kterou sice moc nedoporučujeme, ale lidi ji rádi dělají. Tou vyjímkou jsou kovové struny na klasických kytarách pro dosáhnutí cinkavějšího zvuku. Toto řešení má ale hned dvě nevýhody kterými jsou, prořezávání plastových válečků mechanik od kovových strun a kobylka a žebrování nemusí být na tah strun uzpůsobena, může se tedy začít odlepovat, nebo celá deska se začne prohýbat. Pokud Vás ani toto neodradí a i tak chcete mít kovové struny na své klasické kytaře, doporučujeme si dát tyto struny co nejměkčí a to v tvrdosti od 0.09 do max. 0.10.

A jak je to s kvalitou strun?

Cena strun se odvíjí od kvality. Cenový rozsah je přibližně od 100,- Kč do 500,- Kč. Ty nejlevnější bývají ze slabších materiálů a rychle se u nich začíná prodírat opředení strun. Tím, že nemají v sobě příměsi proti korozi, začnou rychle korodovat (závisí na PH vašeho potu, a od toho jak moc se Vám potí ruce). Při běžném hraní vydrží zhruba 1 měsíc. U strun v rozsahu 150-300Kč přestává problém s rozedíráním opředení, což je dáno kvalitou materiálu a vydrží o něco déle. Při běžném hraní cca 2 měsíce. Tyto struny také mívají lepší zvuk, než ty levnější.

Mezi nejlepší pak patří struny, které jsou technologicky a materiálově zpracované tak, aby vydrželi co nejdéle. Mají v sobě speciální příměsi, případně nanotechnologický povlak na strunách, který brání usazování nečistot a kyselin ve strunách a tím zamezují korozi. Zde máme velice dobré zkušenosti např. se strunami Elixír a Daddario EXP.

Je také potřeba zmínit, že nejčastěji se používají struny Bronze, nebo Phosphor Bronze. Bronzové struny mají kovovější zvuk a jsou vhodné např. do stylu jako je Bluegrass. Struny Phosphor Bronze, tedy s příměsí fosforu, vytvářejí alikvótní tóny, zvuk je tedy barevnější a příjemnější pro moderní hudbu a doprovod. Nejlepší zvukově, co se týče alikvótních tónů, jsou na našem trhu struny Elixír, které vytváří příjemné harmonické. Příměsi v těchto strunách současně prodlužují životnost mnohem víc, než jakou nabízí obyčejné struny. Při běžném hraní vydrží zhruba 3 měsíce, znám ale lidi, kteří je mají natažené i více než rok :)

 

Možná Vás také bude zajímat článek: Co dělat když často praskají struny