Nejdříve je dobré položit si pár otázek, které nám pomohou definovat na jaký typ kytary se zaměřit:
- Co budeme na kytaru hrát?
Chceme hrát písničky u táboráku, v kapele a doma, nebo raději klasickou muziku (Bach....).
Toto základní určení nám pomůže při rozhodnutí jestli sáhnout po klasické nebo akustické(westernové) kytaře.
Klasická kytara má nylonové struny, hraje se na ni prsty, nebo přesněji nehty. Je zde důležitá tvorba tónu, proto cílem je vytvořit nehty správě barevný tón jak potřebujeme. Má zaoblenější, kulatější tón.
U akustické kytary, se hraje nejčastěji trsátkem, struny jsou kovové a zvuk je prúraznější, perkusivnější, proto je vhodná pro rytmickou hru či hraní písniček. - Kdo bude na kytaru hrát a jak s tím souvisí velikost kytary?
Potřebujeme kytaru pro dítě nebo studenta, anebo si ji pořizuje dospělá osoba?
Podle věku můžeme určit velikost kytary, přesněji závisí to od délky ruky a to tak, že při klasickém držení bychom měli dosáhnout na hlavu kytary. Pokud kupujeme kytaru do lidušky je dobré si na toto dát pozor, učitelé to většinou vyžadují. Pro vlastní hraní to ale není vždy nutnost. Podívejme se třeba na japonce, kde děti učí hrát na celé kytary už v raném věku a to patří ke světové špičce. Teď ale zpátky do Evropy k našim zvykům :)
Klasické kytary se vyrábí od velikosti 1/8 až 4/4(celá kytara). Nejčastější rozměry jsou 1/4 až 4/4.
VELIKOST VĚK 1/8-1/4 3-7 let 1/2 6-9 let 3/4-7/8 9-12 let 4/4 12-120 let
Nejideálnějším měřením je změřit délku napnuté levé ruky a to od konce dlaně až po střed hrudníku. Tato délka by pak měla být větší než rozměr kytary od konce hlavy až po konec ozvučného otvoru kytary.
U akustický kytar, rozměry nejsou dané, pouze existují různé druhy těl. Např. Grand Auditorium patří mezi menší těla, Dreadnought je pak takový průměr a Jumbo je velké tělo. Nejmenší se pak dělají cestovní kytary.
Pokud jsme si ujasnili představu, pťesuneme se k jednotlivým typům zde: